Uwaga na burze

 

PORADNIK POSTĘPOWANIA W OKRESIE BURZOWYM

W związku z licznymi burzami w okresie letnim, przed wyjściem z domu oraz przed każdą burzą, pamiętaj o zabezpieczeniu sprzętu elektronicznego przed ewentualnymi przepięciami wynikającymi z wyładowań atmosferycznych.

Koniecznie wyłącz wszystkie urządzenia z gniazdek elektrycznych oraz odłącz kable dostarczające sygnał internetu, telefonu i telewizji z urządzeń takich jak:

  • komputer, laptop
  • karta sieciowa
  • router
  • telefon, bramka VOIP
  • dekoder STB-Jambox/DVBT/TVSAT
  • switch, modem
  • sprzęt RTV, kino domowe, konsola gier

Piorun to powstające naturalnie, bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze. Działanie na urządzenia elektryczne wywołane jest poprzez bezpośrednie uderzenie pioruna w sieć elektroenergetyczną, a także w przypadku indukowania się napięcia (impuls elektromagnetyczny), gdy piorun uderzy w pobliżu dowolnej sieci przewodowej.

Jeżeli nie masz pewności czy nadchodzi burza, sprawdź aktualną prognozę pogody oraz dostępne w internecie mapy ze zdjęciami z radarów monitorujących przemieszczanie się chmur burzowych i portale rejestrujące aktualne wyładowania atmosferyczne:

Powyższe zalecenia pozwolą uchronić Cię przed uszkodzeniem urządzeń. Naprawy po spaleniu wrażliwych układów elektronicznych zwykle nie są obejmowane gwarancją u producentów sprzętu. Jest możliwość odzyskania pieniędzy w przypadku wcześniejszego ubezpieczenia mieszkania i sprzętów RTV/AGD w Agencjach Ubezpieczeniowych.

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Regulaminem dostępu do Internetu, Blast.pl nie ponosi odpowiedzialności za pozostawienie urządzeń elektronicznych podłączonych do sieci i zasilania podczas burzy i ich uszkodzenie.

Dobrej pogody życzy
Zespół Blast.pl